Головна » Здоровʼя » Риб’ячий жир: користь і шкода, 5 причин вживати його щодня

Риб’ячий жир – користь і шкода та 5 причин вживати риб’ячий жир щодня

Риб’ячий жир – користь і шкода та 5 причин вживати риб’ячий жир щодня

Риб’ячий жир — популярна харчова добавка серед людей будь-якого віку, статі та соціального стану. Цей натуральний продукт, що отримують з жирних сортів риби, є багатим джерелом Омега-3 жирних кислот, життєво необхідних для людського організму. Проте, як у випадку з будь-якою добавкою, риб’ячого жиру користь і шкода мають бути ретельно зважені перед початком його вживання. Тільки так можна отримати від продукту максимум корисних властивостей.

Риб’ячий жир: користь для здоров’я людини

Щоб зрозуміти, яку може принести риб’ячий жир користь і шкоду людині, потрібно розглянути його хімічний склад. Крім омега-3 жирних кислот цей продукт містить комплекс вітамінів, важливих для здоров’я людини.

Омега-3 жирні кислоти

Омега-3 жирні кислоти відіграють важливу роль у багатьох фізіологічних процесах, але наш організм не здатний самостійно їх синтезувати. Через це людині важливо отримувати омега-3 з їжею. Одним з найбагатших і найдоступніших джерел цих речовин є риб’ячий жир, який на 30% складається з наступних омега-3 жирних кислот:

  1. EPA (ейкозапентаєнова кислота). Користь її полягає в здатності профілактувати серцево-судинні захворювання та знижувати ризик розвитку ревматоїдного артриту.
  2. DHA (докозагексаєнова кислота). Вона входить до складу клітинних мембран мозку та очей, тому її вживання корисно для підтримки повноцінного функціонування цих органів.

Вітамінний комплекс

Добавка також містить вітаміни, що збільшують її користь для здоров’я:

  1. Вітамін A. Підсилює захисні сили організму, покращує зір та позитивно впливає на загальний стан шкіри.
  2. Вітамін D. Відповідає за міцність кісток та зубів, покращує стан імунної системи та захищає від депресії.
  3. Вітамін E. Діє як потужний антиоксидант, захищаючи клітини від пошкодження вільними радикалами. Запобігає утворенню тромбів у серцевих артеріях.
Склад риб'ячого жиру робить його надзвичайно корисним для здоров'я людини

Чому варто вживати риб’ячий жир щодня: 5 головних причин

Завдяки численним корисним властивостям риб’ячий жир відноситься до переліку продуктів, важливих для регулярного вживання. Розглянемо 5 основних причин, чому варто включити цю харчову добавку до свого щоденного раціону.

Зверніть увагу на статтю “Тарілка здорового харчування, як правильно її складати“.

Користь для серцево-судинної системи

Завдяки великій кількості омега-3 риб’ячий жир, користь і шкода якого давно доведені, є важливим продуктом для підтримки здоров’я серця та судин. При його щоденному вживанні забезпечується:

  1. Зниження рівня поганого холестерину та тригліцеридів у крові. Це зменшує ризик розвитку атеросклерозу у зрілому віці.
  2. Нормалізація серцевого ритму та профілактика тромбоутворень. Ці два фактори перешкоджають розвитку аритмій та тромбозів, запобігаючи серцевим нападам та інсультам.

Покращення мозкової діяльності

Користь добавки також полягає в здатності позитивно впливати на функціонування головного мозку. Основні її властивості:

  1. Підтримка когнітивних функцій. Докозагексаєнова кислота (DHA) є структурним компонентом мозку. Її вживання покращує здатність розуміти, вивчати, пізнавати, сприймати та аналізувати зовнішню інформацію, підтримуючи пам’ять, увагу та мислення в гарному стані.
  2. Запобігання депресивних станів та тривожних розладів. Дослідження останніх років довели, що щоденне вживання харчової добавки покращують психоемоційний стан людини, підвищують стресостійкість, знижують симптоми депресії.

Покращення зовнішнього вигляду шкіри

Компоненти, що входять до складу риб’ячого жиру, сприяють поліпшенню стану шкіри завдяки своїм протизапальним та зволожувальним властивостям. При умові регулярного вживання добавки відбувається:

  1. Утримання вологи в дермі. Омега-3 та вітамін E запобігають передчасному старінню шкіри, роблячи її більш м’якою та еластичною. Вони захищають шкірний покрив від шкоди, яку завдає йому навколишнє середовище.
  2. Лікування та профілактика запальних процесів на шкірі. Користь риб’ячого жиру також полягає в тому, що він зменшує прояви акне, екземи та інших дерматологічних захворювань, роблячи шкіру здоровою та доглянутою.
Риб’ячий жир: користь для шкіри

Підтримка здоров’я очей

Офтальмологи радять включати в раціон добавку людям, які дбають про здоров’я очей. Її корисні властивості для органів зору:

  1. Зменшення ймовірності розвитку вікових захворювань очей. Вживання омега-3 запобігає розвитку синдрому сухого ока та макулярної дегенерації, що є поширеними проблемами серед людей середнього та похилого віку.
  2. Підтримка гостроти зору. DHA — один з компонентів, що утворює сітківку ока. Вживання цієї кислоти допомагає підтримувати зір у гарному стані та сприяє загальному здоров’ю очей.

Радимо прочитати статтю, що таке фотодерматоз – основні симптоми та методи профілактики.

Зміцнення імунітету

Риб’ячий жир відомий своїми загальнозміцнювальними та протизапальними властивостями, які йому забезпечують все ті ж омега-3. Його вплив на імунну систему відбувається за двома напрямками:

  1. Зменшення інтенсивності запальних процесів. Продукт допомагає організму самостійно боротися з інфекційними хворобами, знижуючи рівень хронічного та гострого запалення. Це дозволяє людині швидко одужувати та мінімізує ризик ускладнень.
  2. Підвищення стійкості організму до вірусів та інфекцій. Вживання омега-3 сприяє формуванню імунної відповіді до більшості збудників інфекційно-вірусних захворювань. Людина перестає часто хворіти. Якщо ж відбувається зараження, хвороба протікає у легкій формі.
Риб’ячий жир переваги – він підсилює імунітет, захищаючи людину від вірусних та інфекційних хвороб

Можлива шкода від риб’ячого жиру та протипоказання до його вживання

Розглядаючи риб’ячого жиру користь і шкоду, треба також приділити увагу потенційним ризикам, які несе цей продукт. Вони наступають, якщо його неправильно вживати, тому перед початком прийому харчової добавки обов’язково проконсультуйтесь з лікарем та дотримуйтесь його рекомендацій стосовно дозування та тривалості вживання препарату.

Риб’ячий жир: наслідки передозування

Яким би корисним не був риб’ячий жир, він здатний заподіяти організму шкоду, якщо приймати його у великих дозах. Передозування продукту може мати наступні серйозні наслідки:

  1. Підвищений ризик кровотеч. Омега-3 жирні кислоти розріджують кров, що може стати причиною розвитку внутрішніх та зовнішніх кровотеч. Це варто враховувати людям, в яких вже траплялись такі проблеми.
  2. Гіпервітаміноз. Високі дози EPA та DHA здатні призвести до надмірного накопичення в організмі вітамінів A і D, що призводить до ураження печінки та розвитку гіперкальціємії.

Побічні ефекти від приймання

Шкода від риб’ячого жиру здатна проявлятися у вигляді побічних ефектів, які можуть виникати навіть при дотриманні призначеного лікарем дозування. Найчастіше у людей спостерігаються наступні симптоми:

  • нудота;
  • діарея;
  • здуття живота;
  • алергічні реакції на шкірі у вигляді свербіння, набряків, висипу, почервоніння (зазвичай проявляються у тих, хто страждає алергією на рибу);
  • неприємний запах з рота.

При виникненні побічних ефектів слід утриматися від подальшого вживання риб’ячого жиру та проконсультуватись з лікарем. Інколи для усунення небажаних симптомів достатньо відкоригувати добову дозу добавки, але бувають випадки, коли від її вживання слід відмовитись повністю. Приймати рішення в цьому випадку може тільки фахівець, оцінюючи потенційну від риб’ячого жиру користь і шкоду.

Протипоказання до вживання риб’ячого жиру

Попри користь харчової добавки, її приймання має чіткий перелік протипоказань. До них відносяться:

  • алергія на рибу та морепродукти;
  • хронічні захворювання печінки;
  • приймання препаратів для розрідження крові (добавка може посилювати їх дію та збільшувати ризик кровотеч).

Відео про риб’ячий жир: користь і шкода добавки

Для більш детального ознайомлення з тим, які у риб’ячого жиру користь і шкода, пропонуємо переглянути вам відео з платформи YouTube, присвячене цій темі.

Риб’ячий жир: користь і шкода продукту – дивіться у Ютуб відео

Як правильно вживати риб’ячий жир?

Розуміючи риб’ячого жиру користь і шкоду, важливо також знати, як його правильно приймати. Дозування добавки залежить від віку, статі, загального стану здоров’я людини, а також від конкретних потреб її організму.

Зазвичай добова норма риб’ячого жиру для людини становить від 500 до 1000 мг. Такої кількості омега-3 жирних кислот достатньо для підтримки здоров’я. Деякі дослідження вказують на користь більш високих доз добавки для використання з лікувальною метою, але це слід робити лише під наглядом лікаря. 

Для кращого засвоєння омега-3 фахівці радять приймати їх під час їжі разом з продуктами, в яких містяться інші жири. І, звичайно, не треба забувати вживати добавку регулярно, адже тільки так можна досягти бажаного ефекту.

Щоб отримати користь, риб’ячий жир слід приймати правильно

Часті питання та відповіді про риб’ячий жир, його користь і шкоду

Чи корисний риб’ячий жир для серця?

Так, корисний. Омега-3 жирні кислоти, що містяться в ньому, знижують рівень тригліцеридів, зменшують ризик утворення тромбів та розвитку серцевих аритмій. В комплексі це допомагає покращити стан серцево-судинної системи та запобігти розвитку таких небезпечних для життя захворювань, як інсульт та інфаркт.

Чи може риб’ячий жир викликати побічні ефекти?

Так. Під час прийому такої добавки, як рибʼячий жир, в людини можуть спостерігатися побічні ефекти у вигляді алергічних реакцій, розладів роботи шлунково-кишкового тракту, неприємного запаху з рота. Вживання продукту у великих дозах може завдати суттєвої шкоди організму, спровокувавши внутрішню кровотечу.

Як риб’ячий жир допомагає покращити мозкову діяльність?

Рибʼячий жир покращує пам’ять, увагу, мислення та зменшує ймовірність розвитку нейродегенеративних захворювань.

Чи безпечно приймати риб’ячий жир під час вагітності?

Вагітним жінкам призначають риб’ячий жир, оскільки його прийом позитивно впливає на формування мозку та органів зору плода. Однак важливо приймати цю добавку під наглядом лікаря та дотримуватись призначених доз.

Чи можна приймати риб’ячий жир, якщо в мене алергія на рибу?

Людям, в яких спостерігається алергія на рибу, варто відмовитись від споживання риб’ячого жиру, оскільки він може заподіяти шкоду здоров’ю. Щоб забезпечити організм омега-3, вони можуть вживати інші джерела цих жирних кислот — насіння чіа та лляну олію.

1

Автор порталу Harni News

Анастасія Беспалова Експертка зі здоров'я, авторка порад зі здорового способу життя

Експертка зі здоров’я Harni News, авторка порад зі здорового способу життя. Вона надає цінні рекомендації щодо підтримки здоров’я та благополуччя, допомагаючи читачам жити здоровим та збалансованим життям. Анастасія має медичну освіту та багаторічний досвід у сфері здоров’я, що дозволяє їй ділитися професійними порадами. Анастасія постійно вивчає нові дослідження та практики, щоб надавати читачам найкращі рекомендації для збереження здоров’я.

Фокус
Що показують лейкоцити в крові та сечі? Норма лейкоцитів у дітей і дорослих

Що показують лейкоцити в крові та сечі? Норма лейкоцитів у дітей і дорослих

Що таке лейкоцити та для чого вони нам потрібні. У статті розглядаються їхні види, норми в крові та сечі для дітей і дорослих, а також можливі причини відхилень. Дано рекомендації щодо підготовки до аналізів та пояснено, коли варто звернутися до…
Як визначити кольоротип своєї зовнішності онлайн – тест

Як визначити кольоротип своєї зовнішності онлайн – тест

Ви купили річ, яка вам подобається, але виглядаєте в ній блідо? Вся справа у кольорах! Дізнайтеся, який у вас кольоротип, і вибирайте одяг та макіяж, що підкреслять вашу красу. Прості онлайн-тести допоможуть знайти гармонійні відтінки, що пасуватимуть…
ТОП 10 сучасних українських фільмів, які вже вийшли

ТОП 10 сучасних українських фільмів, які вже вийшли

Українське кіно стає потужнішим! Десять фільмів, що вражають емоціями, історіями та візуальною майстерністю. Це сучасні українські фільми, від драм до комедій – знайдіть свій must-watch!
Коли розпочнеться Великий піст 2025

Коли розпочнеться Великий піст 2025

Коли починається Великий піст 2025? Які дати, правила харчування та традиції супроводжують цей період? Дізнайтеся, як духовно і фізично підготуватися до Великодня. Читайте далі!
Цікаві ідеї привітання з днем Святого Валентина – ТОП 35 варіантів

Цікаві ідеї привітання з днем Святого Валентина – ТОП 35 варіантів

Не знаєте, як оригінально привітати з Днем Святого Валентина? Ми зібрали 35 унікальних ідей для коханих, друзів і рідних! Романтика, гумор і сюрпризи для кожного – читайте далі!
З днем народження дівчинці підлітку – 25 ідей з побажаннями для привітання

З днем народження дівчинці підлітку – 25 ідей з побажаннями для привітання

День народження – це магічна подія, особливо для підлітка! Як зробити привітання особливим і незабутнім? Ми зібрали 25 крутих ідей, які підкорять серце іменинниці. Клікніть, щоб знайти саме те, що їй сподобається!