Хоч зовні вся кров однакова, ми знаємо, що вона поділяється за групами та резус-фактором. Існують і інші поділи, але найважливішими є саме ці два – AB0 і Rh(D). Якщо ви ще не розібралися, чим відрізняються різні групи крові та чому резус має таке значення, читайте про це, а також про методи їх визначення у нашій статті.
Що таке група крові
Кров – рідка сполучна тканина, яка тече кровоносними судинами в тілі та має в складі плазму і формені елементи. Вона доставляє органам кисень і поживні речовини, а також виводить непотрібні продукти обміну з організму. Головні компоненти крові:
- Еритроцити – червоні тільця що містять гемоглобін для переносу молекул кисню;
- Лейкоцити – білі тільця, що входять до складу імунної системи організму;
- Тромбоцити – клітини, що відповідають за згортання;
- Плазма – рідка складова, в якій плавають усі кров’яні клітини.
Група крові визначається за еритроцитами. На їх поверхні можуть міститися особливі білки – антигени. Одна з їхніх функцій – захищати організм від чужорідних речовин. Саме за цими антигенам визначається група крові і від них залежить як імунна система людини відреагує на матеріал отриманий при переливанні. Якщо вона не співпадає, починається аглютинація – злипання еритроцитів між собою, і кровообіг порушується.
Читайте також: Яка має бути норма лейкоцитів у крові у дорослих та дітей? Таблиця
Яка може бут група крові – система AB0 та резус-фактора (RhD)
Система AB0 – метод поділу крові на чотири групи за антигенами. В її основі лежить виявлення двох антигенів – A і B. Щоб визначити групу крові, досліджують еритроцити людини: на їхній поверхні можуть бути присутніми обидва антигени (AB), тільки один (A або B) або жодного (0). У першому випадку антитіла до антигенів A і B не виробляються, а в останньому випадку – виробляються і до A, і до B.
Який із чотирьох описаних типів еритроцитів дістанеться конкретній людині, вирішує спадковість. Група крові визначається з народження і не змінюється протягом усього життя.
Групи крові AB0:
- 0(I) – перша. На поверхні еритроцитів немає жодного антигену: ні А, ні В. Тому до них є антитіла: анти-А і анти-В.
- A(II) – друга. На поверхні еритроцитів присутній антиген A. Отже, імунна система вважатиме шкідливим тільки антиген B – до нього виробляються антитіла (анти-В).
- B(III) – третя. Має на поверхні еритроцитів антиген B. Це означає, що виробляється імунітет до антигену A (антитіла анти-А).
- AB(IV) – четверта. Має обидва антигени на поверхні еритроцитів: і A, і B. Відповідно, жодних антитіл до антигенів у неї не виробляється.

Антитіла до антигенів, відсутніх у крові, починають утворюватися з народження.
Крім антигенів A і B, еритроцити можуть містити на своїй поверхні й інший білок, який називають резус-фактором (Rh). Група за резусом залежить від присутності в еритроциті D-антигена. Відповідно, кров людини може бути резус-позитивною (у ній міститься антиген D) або резус-негативною – це значить, що антигену D немає.
Приблизно 85% людей резус-позитивні. Решта 15% «негативні». Для цих 15% людей контакт із резус-позитивним матеріалом може обернутися небажаною імунною реакцією. Однак, на відміну від антитіл до антигенів A і B, антитіла до D-антигену не присутні в організмі від самого початку, а поступово виробляються під час взаємодії з ним (відбувається імунізація).

У поєднанні з чотирма групами за системою AB0 резус-фактор утворює вже вісім видів:
- O(I) Rh+ – перша позитивна;
- O(I) Rh- – перша негативна;
- A(II) Rh+ – друга позитивна;
- A(II) Rh- – друга негативна;
- B (III) Rh+ – третя позитивна;
- B (III) Rh- –третя негативна;
- AB (IV) Rh+ – четверта позитивна;
- AB (IV) Rh- – четверта негативна.
Групу крові за системою AB0 і резус-фактором визначають, щоб підібрати відповідний матеріал для переливання. Резус-позитивним людям можна переливати будь-яку кров, що підходить за системою AB0. Резус-негативним – тільки «негативну» кров, що підходить за системою AB0.
Найпоширеніші групи – O(I) Rh+, тобто перша позитивна, і A(II) Rh+, друга позитивна. Найрідше зустрічається AB(IV) Rh- – четверта негативна.
Як визначається група крові та резус фактор
Щоб визначити, до якої групи належить кров людини, її беруть на аналіз. Лаборанти змішують біоматеріал із різними реактивами, в яких присутні антитіла, і дивляться на реакцію. Так, якщо в реактиві є антитіла до антигену B і під час змішування з ним еритроцити в пробі «злипаються», тут точно присутній антиген B. Це або III, або IV група. Щоб точно визначити, яка в людини група, пробу змішують із реактивом, що містить антитіла до антигену A. Якщо згорнулася, значить, четверта (AB), а якщо ні – третя (B).
Таким самим методом перевіряють на резус-фактор: у неї додають реактив з антитілами до антигену D. Якщо реакція відбулася, значить, резус позитивний, а якщо ні – негативний.
Як визначається група крові – відео
Хочете дізнатися як відбувається лабораторне дослідження крові для визначення групи? Перегляньте відео:
Висновки
Група крові залежить від наявності або відсутності на поверхні еритроцитів особливих білків антигенів. Резус-фактор (Rh) залежить від антигену D: люди з антигеном D – резус-позитивні, без нього – резус-негативні. Група крові та резус визначаються лабораторно шляхом змішування пробі з реактивами, які містять антитіла.
Відповіді на часті запитання про групу крові
Для цього потрібно здати аналіз у будь-якій лікарні, амбулаторії чи лабораторії.
При вагітності еритроцити матері та плода можуть частково змішуватися. Якщо їх резус відрізняється, це може спровокувати небажану імунну реакцію.
Ні, вона не змінюється протягом життя. Якщо таке трапилося – була помилка в тесті.
Автор порталу Harni News
Експертка зі здоров’я Harni News, авторка порад зі здорового способу життя. Вона надає цінні рекомендації щодо підтримки здоров’я та благополуччя, допомагаючи читачам жити здоровим та збалансованим життям. Анастасія має медичну освіту та багаторічний досвід у сфері здоров’я, що дозволяє їй ділитися професійними порадами. Анастасія постійно вивчає нові дослідження та практики, щоб надавати читачам найкращі рекомендації для збереження здоров’я.