Що ми знаємо про Михайла Грушевського? Що він перший президенчт України? Що його портрет зображений на 50-гривневій банкноті? Насправді він був великим науковцем та одним з перших всерйоз заговорив про створення незалежної України. В той час, коли українці жили роздробленими між різними державами, Грушевський вірив, що об’єднання та процвітання можливі.
Ще раніше ми писали статтю й про інших видатних людей України: впливові фігури 19-20 століття та сучасності
Що зробив Михайло Грушевський для історії України?
Недооцінювати Грушевського як політика не можна, адже саме він був головою Центральної Ради в 1917-1918 рр, та стояв біля витоків української держави. А ще Михайло Грушевський без жодних перебільшень створив історію України.
Чому монументальна “Історія України-Руси” з десяти томів стала революційною працею? Бо в ній вперше Україна розглядалася не через призму російської великодержавності, не як окраїна Австро-Угорщини чи Польського королівства, а як окреме утворення.
Кілька революційних на той час ідей:
- Україна має власну історію, що тісно пов’язана з європейською, але при цьому є самобутньою та насиченою важливими подіями, що впливають на світ;
- Україна походить від Київської держави, а народ є окремою нацією та має власне коріння;
- Московія не є ні наступницею, ні спадкоємицею Київської держави, росіяни – окремий народ з власною історією;
- Спільне походження росіян та українців – міф, створений російськими імперськими істориками.
Чи встиг зробити Михайло Грушевський все, що планував? Ні. Він зробив набагато більше – довів, що українці існують та мають право на власну державність, дав справжню ідеологічну зброю для подальшої боротьби.

Михайло Грушевський – 20 цікавих фактів
Нижче пропонуємо дізнатися про 20 цікавих фактів, які повʼязані з житям та діяльністю історика та політика Михайла Грушевського.
- Єдина донька Грушевського Катерина теж була науковицею, та померла молодою у засланні через свої проукраїнські переконання.
- Михайло Грушевський народився в місті Холм (зараз польський Хелм), але родина походила з Чигирина та мала прізвище Груш до того, як воно було змінене на польський лад.
- Точна адреса народження першого президента України не відома, а будинок на якому зараз встановлена пам’ятна табличка обирали наздогад.
- Дід Михайла по материнській лінії Захарій Оппоков отримав дворянство, мав кілька орденів та був нагороджений бронзовим хрестом.
- Батько Михайла створив один з найкращих підручників церковнослов’янської мови для шкіл, що був перевиданий більше 30 разів та дав можливість родині жити досить заможно.
- Родина довгий час жила на північному Кавказі, що зараз відноситься до Грузії. Там Грушевський закінчив Тифліську гімназію.
- Першим коханням Михайла була оперна співачка Олена Марковська, але стосунки не склалися через її від’їзд з Тифлісу.
- Михайло Грушевський замолоду починав як письменник, однак більшість його літературних творів не опубліковані до цього часу.
- Були у Михайла ї поетичні твори написані російською та українською мовами.
- У січні 1918 року більшовики, цілеспрямовано спалили фамільний маєток Грушевських та безліч цінних книг та рукописів, старовинних вишивок та прикрас разом з ним.
- Головою Центральної Ради Михайла Сергійовича обрали заочно, він перебував за межами України та повернувся, коли дізнався про свою посаду.
- Іван Франко дуже хотів жити у Львові поряд з родиною Михайла, з яким вони дружили. Тому товариші придбали ділянки поряд та навіть наняли одного майстра для побудови будинків.
- Син Франка жив у будинку Грушевських в кінці 40-х років 20-го століття. Згодом вілла використовувалася як одне з приміщень франкового музею. Радянська влада намагалася замовчувати, хто був справжнім власником будинку.
- Грушевський, за спогадами сучасників, буд надзвичайно працездатним. Він міг спати всього по 4 години на добу.
- На написання 10-томної книги “Історія України – Руси” у Михайла Сергійовича пішло 38 років.
- Свою найголовнішу працю — книгу «Історія України-Руси» автор присвятив коханій дружині – Грушевській Марії-Іванні Сильвестрівні (Вояківській).
- Грушевський дуже любив музику та творчість.
- Грушевський формально не був президентом Україна, так як на той час подібної посади в УНР просто не існувало. Скоріше, він був головою парламенту, а президентом називався через неточності термінології.
- Достеменно не відомо, коли саме помер Михайло Грушевський. Лікарі зафіксували смерть 24 листопада, але офіційна дата – 25-те.
- На честь Михайла Сергійовича створено 5 музеїв на території України.

Михайло Грушевський – біографія за 5 хвилин
Щоб коротко ознайомитися з біографією Михайла Грушевського, перегляньте запропоноване Ютуб відео:
Висновки
Михайло Грушевський – одна з найвеличніших постатей української історії. Фактично, він є творцем цієї історії та головним ідеологом існування України, як незалежної держави та українців як окремого народу.
Відповіді на часті запитання про Михайла Грушевського
Він вперше систематизував історичні дані та створив фундаментальну історію саме українських земель.
Окрім відомої “Історії України-Руси”,він написав:
1. Ілюстровану історію України;
2. Історію української літератури;
3. Численні наукові статті і монографії, літературні твори, вірші, тощо.
Він першим подивився на історію України як на процес розвитку українського народу і його державності, починаючи з часів Київської Русі до сучасних йому днів, а не тільки через призму історії імперій, до складу яких входили наші землі.
На жаль, єдина донька Михайла Сергійовича не мала дітей, тому прямих нащадків політик не має.
Автор порталу Harni News
Головна редакторка Harni News, що має багаторічний досвід у копірайтингу та створенні контенту. Вона відповідальна за якість та унікальність матеріалів на порталі, керує процесом створення контенту і розвитком редакції. Під її керівництвом редакція Harni News стала прикладом високих стандартів у журналістиці, пропонуючи читачам актуальні та цікаві матеріали. Анастасія завжди прагне до інновацій, впроваджуючи нові підходи до написання та подачі інформації.