Кирило-Мефодіївське братство – одна з найбільш недооцінених сторінок історії України. Це таємне товариство, що діяло в 1845-1847 роках. Його метою було скасування кріпосного права, об’єднання українських земель, розвиток національної культури та мови.
Чим воно таке важливе? Саме Кирило-Мефодіївське братство стало першою справжньою українською політичною організацією. Воно вперше чітко сформулювало ідею української державності.
Читайте також: Що собою являла Люблінська унія? Роки, причини та наслідки
Як створювалося Кирило-Мефодіївське братство
У першій половині XIX століття Україна знаходилася під владою Російської імперії. Це були складні часи для нашого народу. Яких тільки утисків не приходилося зазнавати. Кріпосне право перетворило людей на рабів. Але і вільні громадяни не мали права бути просто українцями. Наша мова та культура були під забороною. Не можна було не тільки друкувати книги та газети, а навіть вивчати її в навчальних закладах.
Природньо, що тотальні заборони на гноблення викликали революційних настроїв в суспільстві. Тому наприкінці 1845 року в Києві українські інтелігенти почали об’єднуватися, щоб протистояти імперському свавіллю.
Засновниками братства стали:
- Історик, письменник та фольклорист Микола Костомаров;
- Письменник, історик та мовознавець Пантелеймон Куліш;
- Фольклорист, етнограф та громадський діяч Опанас Маркович;
- Письменник та етнограф Василь Білозерський;
- Письменник, перекладач Микола Гулак.
Назвали новостворену організацію іменами відомих слов’янських просвітників Кирила і Мефодія. Знаком братства став перстень з написом «Св. Кирило і Мефодій, січень 1846».
Кирило-Мефодіївське братство почало швидко розростатися. До його лав стали:
- Громадський діяч, юрист і поет Георгій Андрузький;
- Письменник, громадський діяч і перекладач Олександр Навроцький;
- Педагог, громадський діяч Дмитро Пильчиков;
- Громадський і культурний діяч Іван Посяда;
- Громадський діяч і письменник Микола Савич;
- Історик, письменник і громадський діяч Олександр Тулуб;
- Письменник та художник Тарас Шевченко.
Царське слідство стверджувало, що на осінь 1846 р. у братстві було 12 членів. Іншим просто вдалося приховати свою причетність до організації щоб уникнути переслідування.

Як діяло Кирило-Мефодіївське братство
Кирило-Мефодіївське братство діяло всього 14 місяців але дало поштовх розвитку патріотичних настроїв серед інтелігенції. Головними завданнями руху були:
- Об’єднання українських земель у республіку, можливо, у складі більшої федерації чи конфедерації з іншими слов’янськими народами;
- Скасування кріпосного права, знищення царизму та його пережитків, запровадження демократії;
- Надання українській мові та культурі рівного статусу з іншими європейськими мовами.
Організація розробила власну програму з двох частин:
- “Книга буття українського народу” – історичний твір про минуле України, що пояснював, чому українці мають право на самовизначення;
- “Статут Слов’янського братства святих Кирила і Мефодія” про цілі та структуру братства.
Кирило-Мефодіївське братство мало чітку ієрархічну структуру. Члени присягали на вірність справі та дотримувалися суворої конспірації. Щоб поширювати свої ідеї братчики використовували різні методи, зокрема:
- Розповсюдження рукописних листівок та прокламацій.
- Проведення таємних зборів та читань.
- Ведення пропаганди серед різних верств населення.
Слід відмітити, що ідеальної одностайності в рядах Кирило-Мефодіївців не було ніколи. Вони підтримували різні шляхи досягнення цілей. Та і мета могла відрізнятися – від повної незалежності України, до федерації з Росією, але на рівних правах.

Кирило-Мефодіївське братство – розкриття і ліквідація
У 1847 році Кирило-Мефодіївське братство було розкрите царською владою через зраду Олексія Петрова. Юний студент Петров, бідний сирота, втерся в довіру до члена братства Миколи Гулака. Той, не розпізнавши провокатора, поділився з Петровим таємницями товариства, показав йому “Закон Божий” та золоту каблучку. Петров негайно написав донос.
Гулака заарештували в Петербурзі, вилучили каблучку та “Закон Божий”. Петров невдовзі зробив повторний донос, що призвело до арештів Костомарова, Шевченка та інших членів братства. Твори Шевченка, Куліша та Костомарова були заборонені та вилучені з продажу. Члени були заарештовані та піддані суду.
Кирило-Мефодіївське братство – відео
Щоб більше дізнатися про Кирило-Мефодіївське братство, його діяльність, мету, цінності, перегляньте відео:
Висновки
Кирило-Мефодіївське братство діяло трохи більше року за офіційною інформацією. Може здатися, що його діяльність не мала якихось практичних наслідків. Але значення його величезне. Товариство стало першою ластівкою, а його ідеї лягли в основу програм майбутніх революціонерів.
Відповіді на часті запитання про Кирило-Мефодіївське братство
Кирило-Мефодіївське братство було засноване наприкінці 1845 року та викрите навесні 1847 року.
Кирило-Мефодіївське братство існувало всього 14 місяців, але зуміло залишити важливий спадок всім українцям – надію на волю.
За офіційною інформацією, викладеною в судових справах, Кирило-Мефодіївське братство мало 12 активних членів. Насправді їх було значно більше.
Автор порталу Harni News
Головна редакторка Harni News, що має багаторічний досвід у копірайтингу та створенні контенту. Вона відповідальна за якість та унікальність матеріалів на порталі, керує процесом створення контенту і розвитком редакції. Під її керівництвом редакція Harni News стала прикладом високих стандартів у журналістиці, пропонуючи читачам актуальні та цікаві матеріали. Анастасія завжди прагне до інновацій, впроваджуючи нові підходи до написання та подачі інформації.