Головна » Україна » Хто такий призовник? Вік призову 25 років

Хто такий призовник? Чим відрізняється призовник від військовозобов’язаного

Хто такий призовник? Чим відрізняється призовник від військовозобов’язаного

Набрання чинності новим законом про військову службу та мобілізацію спричинило хвилю обговорень та питань. Відповідно до нового закону зменшився граничний вік перебування громадян на військовому обліку як призовників. Тепер він обмежується періодом з 18 до 25 років, а не 27, як раніше. Тобто призовник може стати військовозобов’язаним на два роки раніше. Чим же відрізняються призовники та військовозобов’язані, окрім віку? Давайте розберемося. 

Раніше ми писали – Що означає військовозобов’язаний в Україні? Хто не є військовозобов’язаним?

Що за категорія – призовник

Щоб розібратися, хто такий призовник, потрібно уточнити, що в Україна існують різні категорії військового обліку.  Всі вони описані в Законі України “Про військовий обов’язок і військову службу”:

  • допризовник – це особа підліткового віку, що підлягає приписці до призовної дільниці та має стати на облік у 17 років, протягом року; 
  • призовник – особа від 18 до 25 років, що вже приписана до призовної дільниці та може бути призвана на строкову службу або має право підписати контракт з ЗСУ; 
  • військовослужбовець – особа, що в даний перебуває на військовій службі;
  • резервіст – особа, що проходить службу в резерві та може залучатися до війська в воєнний та мирний час;
  • військовозобов’язаний – особа, що перебуває в запасі та може залучатися до служби в військовий час, має вік від 25 до 60 років, або особа молодшого віку, що пройшла військову підготовку. 

Як призовник стає військовозобов’язаним

17-річні юнаки зобов’язані приписатися до призовних дільниць. Для цього вони відвідують територіальні центри комплектації та соціальної підтримки (ТЦК), де отримують приписне посвідчення, а за ним і новий статус – призовник. Це значить, що такого юнака можуть призвати на строкову службу. Після проходження служби та отримання військово-облікової спеціальності призовник стає військовозобов’язаним. 

Ще один шлях як призовник стає військовозобов’язаним – навчання на військовій кафедрі вищого учбового закладу. Після нього юнак або юначка отримуються військове звання та обов’язок захищати батьківщину в разі необхідності. 

Призовник – до якого віку

Не всі люди призовного віку потрапляють на строкову службу чи навчаються на військовій кафедрі та отримують військово-облікові спеціальності. Хтось навчається у виші, де відповідної кафедри немає, хтось не потрапляє до армії через стан здоров’я чи сімейні обставини. Це не значить, що людина так і не стане військовозобов’язаним. В 25 років такий статус отримують всі, окрім людей, що не придатні до будь-якого виду служби через стан свого здоров’я.  

Після досягнення 25-річного віку чоловіки, що з різних причин не пройшли строкову службу та військову підготовку повинні з’явитися до ТЦК,  щоб отримати військовий квиток. Він потрібне при працевлаштуванні, вступі до навчального закладу, зміні місця проживання.  

Чим відрізняється призовник від військовозобов'язаного

Чим відрізняється призовник від військовозобов’язаного в правовому полі

Головна відмінність статусу «призовник» від статусу «військовозобов’язаний» в наш непростий час у придатності до залучення до військової служби.  Під час загальної мобілізації у період дії військового стану не проводиться призов на службу чоловіків з категорії призовників. Це значить, що їх не можуть мобілізувати, а тільки призвати на строкову службу, а вона на час дії воєнного стану скасована.

Військовозобов’язані, натомість, підлягають мобілізації під час війни. При цьому не важливо скільки років чоловіку – якщо він має посвідчення військовозобов’язаного, він зобов’язаний виконувати свій громадянський обов’язок. 

Яка різниця між призовником та військовозобов’язаним – відео

Призовник та військовозобов’язаний – це абсолютно різні правові статуси. Щоб більше про це взнати, дивіться відео:

Яка різниця між призовником та військовозобов’язаним – дивіться у відео

Чи може бути мобілізований призовник?

Призову підлягають лише військовозобов’язані, про це сказано і в законодавстві, що стосується військової служби, і в президентському указі про мобілізацію. Тому людину, що має статус «призовник» мобілізувати не можуть. Якщо з така особа бажає потрапити до ЗСУ чи інших військових формувань, вона може заключити з ними контракт. Це дозволяється законом і таких випадків немало. 

Висновки

Призовник – це молода людина, від 18 до 25 років, що не проходила військової підготовки та підлягає призову на строкову службу. Військовозобов’язаний – це чоловік, що має військову підготовку або вік старше 25 років і молодше 60-ти та придатний за станом здоров’я до військової служби. Різниця між ними величезна, так як другий підлягає мобілізації у військовий час, а призовник тільки призову на строкову службу в мирний час. 

Відповіді на часті питання про те, хто такий призовник

Чи можуть мобілізувати хлопця, якщо він призовник до 25 років та не має військової підготовки?

Ні, така людина не підлягає мобілізацій під час дії воєнного стану та може долучитися до війська виключно за власним бажанням. 

До якого віку можна рахуватися призовником?

Призовник – це людина у віці від 18 до 25 років, що не проходила військової підготовки під час строкової служби або навчання у виші. 

Чи повинен призовник обновляти дані в Резерв+ чи ТЦК?

Так, обновити дані про себе необхідно не тільки військовозобов’язаним, але й призовникам та резервістам.

Автор порталу Harni News

Анастасія Нікітенко Головна редакторка порталу, досвідчена копірайтерка, експертка зі створення контенту

Головна редакторка Harni News, що має багаторічний досвід у копірайтингу та створенні контенту. Вона відповідальна за якість та унікальність матеріалів на порталі, керує процесом створення контенту і розвитком редакції. Під її керівництвом редакція Harni News стала прикладом високих стандартів у журналістиці, пропонуючи читачам актуальні та цікаві матеріали. Анастасія завжди прагне до інновацій, впроваджуючи нові підходи до написання та подачі інформації.

Фокус
Що показують лейкоцити в крові та сечі? Норма лейкоцитів у дітей і дорослих

Що показують лейкоцити в крові та сечі? Норма лейкоцитів у дітей і дорослих

Що таке лейкоцити та для чого вони нам потрібні. У статті розглядаються їхні види, норми в крові та сечі для дітей і дорослих, а також можливі причини відхилень. Дано рекомендації щодо підготовки до аналізів та пояснено, коли варто звернутися до…
Як визначити кольоротип своєї зовнішності онлайн – тест

Як визначити кольоротип своєї зовнішності онлайн – тест

Ви купили річ, яка вам подобається, але виглядаєте в ній блідо? Вся справа у кольорах! Дізнайтеся, який у вас кольоротип, і вибирайте одяг та макіяж, що підкреслять вашу красу. Прості онлайн-тести допоможуть знайти гармонійні відтінки, що пасуватимуть…
ТОП 10 сучасних українських фільмів, які вже вийшли

ТОП 10 сучасних українських фільмів, які вже вийшли

Українське кіно стає потужнішим! Десять фільмів, що вражають емоціями, історіями та візуальною майстерністю. Це сучасні українські фільми, від драм до комедій – знайдіть свій must-watch!
Коли розпочнеться Великий піст 2025

Коли розпочнеться Великий піст 2025

Коли починається Великий піст 2025? Які дати, правила харчування та традиції супроводжують цей період? Дізнайтеся, як духовно і фізично підготуватися до Великодня. Читайте далі!
Цікаві ідеї привітання з днем Святого Валентина – ТОП 35 варіантів

Цікаві ідеї привітання з днем Святого Валентина – ТОП 35 варіантів

Не знаєте, як оригінально привітати з Днем Святого Валентина? Ми зібрали 35 унікальних ідей для коханих, друзів і рідних! Романтика, гумор і сюрпризи для кожного – читайте далі!
З днем народження дівчинці підлітку – 25 ідей з побажаннями для привітання

З днем народження дівчинці підлітку – 25 ідей з побажаннями для привітання

День народження – це магічна подія, особливо для підлітка! Як зробити привітання особливим і незабутнім? Ми зібрали 25 крутих ідей, які підкорять серце іменинниці. Клікніть, щоб знайти саме те, що їй сподобається!