В Україні триває війна, кожні 90 днів продовжується військовий стан та загальна мобілізація. Багато наших громадян вже захищають незалежність країни на фронтах. Багатьом ще прийдеться вступити до лав війська. Питання військового обліку актуальні як ніколи. Давайте розберемося, хто такий військовозобов’язаний? Кого військовий обов’язок не стосується?
Хто такий військовозобов’язаний? Визначення
Якщо уважно почитати закони, то там чітко написано, що військовозобов’язаний – це громадянин, чи громадянка, що перебувають на військовому обліку, та можуть залучатися для комплектування Збройних сил України в особливий період. Також у визначений законом час вони можуть бути залучені для виконання різних робіт, необхідних для захисту Батьківщини. Що це час? Військовий стан є саме таким періодом.
Чи я військовозобов’язаний? На перший погляд, кожен з нас може легко відповісти на це питання. Та на практиці виникає купа проблем. Багато людей помилково вважають, що вони не перебувають на обліку. Чому? Бо до цього часу не отримували повісток, чи мають троє і більше дітей, чи «обмежено придатні» за станом здоров’я.
Тому варто ще раз розібратися, хто не є військовозобов’язаним, а кому потрібно бути готовим стати до захисту рідного дому.
Ще раніше ми писали – Прапор України: значення кольорів, історія прапора України
Хто не є військовозобов’язаним? Категорії військового обліку
Згідно із законодавством України виділяється кілька категорій військового обов’язку:
- Військовозобов’язаний – є у військовому запасі та може призиватися на службу під час дії воєнного стану;
- Допризовник – підліток, що підлягає приписці до призовних дільниць, а в 17 років повинен стати на військовий облік;
- Призовник – молода людина 18-25 років, що не служила в армії та може бути призвана на строкову військову службу;
- Військовослужбовець – людина, що в даний момент проходить службу у війську;
- Резервіст – людина, що проходить службу в резерві Збройних сил та може залучатися до виконання військових завдань як у військовий час, так і у мирний.
Хто з них не військовозобов’язаний? З нашого попереднього переліку в дану категорію потрапляють підлітки, що ще не встигли стати на облік, ті, хто служить – у війську чи в резерві, призовники. Окрім них не мають військового обов’язку дорослі люди, які ніколи не ставали на військовий облік або були зняті з нього:
- Люди похилого віку.
- Жінки що не мають військової спеціальності та не проходили відповідної підготовки;
- Люди, повністю не придатні до служби за станом здоров’я;

Хто сьогодні військовозобов’язаний в Україні?
Новий закон, що регулює питання військового обліку набрав чинності порівняно недавно. Тому багато хто ще не знає, який повинен мати військовозобов’язаний вік, стан здоров’я, категорію обліку. Дійсно, за старим законодавством призовниками вважалися чоловіки від 18 до 27 років. Зараз цей період скорочено з 18 до 25. Тому якщо вам від 25 до 60, ви перебуваєте в запасі збройних сил або інших військових формувань та є придатними до несення служби у військовий час – ви військовозобов’язаний. Особи до від 18 до 25 років також можуть мати статус військовозобов’язаного, але про це далі.

На військовому обліку в Україні перебувають:
- Усі чоловіки віком від 25 до 60 років, що не були зняті з обліку за станом здоров’я. Враховуйте, що військовий досвід чи служба в армії значення не мають.
- Жінки, що отримали медичну освіту та були взяті на військовий облік.
- Жінки, що отримали військово-облікову спеціальність після проходження військової служби або навчання на військовій кафедрі.
- Чоловіки віком від 18 до 25 років, які отримали військово-облікову спеціальність під час навчання у вищому учбовому закладі, на військовій кафедрі.
Відповідно до нового Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» усі громадяни, що мають військовий обов’язок, поділяються на дві категорії:
- проходили військову службу та/або здобули військово-облікову спеціальність;
- не проходили військової служби, або не здобули спеціальності під час проходження служби, військовозобов’язані-жінки.
Незалежно від того, до якої категорії з двох останніх належить людина, кожен військовозобов’язаний вік та здоров’я якого дозволяють, може бути мобілізований.
Хто такий військовозобов’язаний? Чим відрізняється від військовослужбовця – відео
Ще маєте питання про те, хто такий військовозобов’язаний. Перегляньте відео, чим його статус відрізняється від військовослужбовця:
Висновки
Військовозобов’язаний – це людина, що перебуває на військовому обліку та може призвана на військову службу під час дії військового стану. Якщо у вас є військовий квиток або інший військово-обліковий документ і в ньому не написано «Виключений з військового обліку» – ви військовозобов’язаний.
Відповіді на часті питання про те, що означає військовозобов’язаний в Україні
Так, обов’язок із захисту Батьківщини мають і громадяни, що не проходили військової служби.
Це значить, що на час призову на строкову службу людина за результатами медичного огляду була визнана непридатною до несення служби, але у військовий час, при необхідності, може виконувати завдання, що не пов’язані з сильними навантаженнями.
У вас є чи був раніше військовий квиток чи інший військово-обліковий документ? В ньому немає/не було позначок про виключення з обліку? Вам від 25 до 60-ти і ви чоловік? Скоріше за все ви – військовозобов’язаний. Упевнитися в цьому можна, відвідавши ТЦК, або зареєструвавшись в системі «Резерв +».
Ні, це значить – тимчасово знятий з обліку, наприклад, у зв’язку з переїздом. Від військового обов’язку така позначка не звільняє, а натомість зобов’язує якнайшвидше відвідати ТЦК та стати на облік.
Автор порталу Harni News
Головна редакторка Harni News, що має багаторічний досвід у копірайтингу та створенні контенту. Вона відповідальна за якість та унікальність матеріалів на порталі, керує процесом створення контенту і розвитком редакції. Під її керівництвом редакція Harni News стала прикладом високих стандартів у журналістиці, пропонуючи читачам актуальні та цікаві матеріали. Анастасія завжди прагне до інновацій, впроваджуючи нові підходи до написання та подачі інформації.