В художніх творах письменники часто використовують методи порівняння, щоб досягти більшої виразності, підкреслити ті чи інші риси, натякнути на глибинний зміст твору. Антитеза допомагає чіткіше висловити свої думки й донести їх до читача. Що таке антитеза, її визначення та особливості вживання, приклади антитези в літературі – читайте в статті.
Визначення антитези
Мистецтво привертає увагу спостерігачів своєю унікальністю, можливістю поринути у дивовижній світ, познайомитись з прекрасним. У літературі це досягається за допомогою художніх засобів, найяскравішим з яких є антитеза. Це такий літературний прийом, в основі якого лежить протиставлення двох схожих явищ або персонажів. Наприклад, зійшлись, як лід і полум’я, покохав розумний дурну. У казках такий художній засіб зустрічається при порівнянні добра й зла, а підкреслити антитезу допомагають епітети. На основі цього порівняння можуть складатися цілі твори чи окремі частини.
Отже, антитеза — це стилістичний прийом, при якому два протилежні поняття або твердження розміщуються поруч для того, щоб підкреслити їх різницю. Це створює яскравий контраст і дозволяє краще зрозуміти обидва елементи порівняння. Наприклад, “свобода і рабство”, “радощі і страждання”.
Своє походження термін несе з давньогрецьких витоків, у перекладі означає «протиставлення». Слово «анти» має в основі заперечення, а «теза» – це вислів. Дослівно антитеза – це заперечення, порівняння протилежних понять чи явищ. Антитеза може використовуватись не тільки в літературі, а й у наукових працях, журналістиці, ораторському мистецтві, філософії. Науковці стверджують, що будь-яка ідея має свою повну протилежність (антитезу). На цьому базуються деякі докази, це допомагає зробити нові відкриття.
Укрліб (бібліотека української літератури) дає наступне визначення з енциклопедії: «Антитеза – це стилістична фігура, що утворюється зіставленням слів або словосполучень, протилежних за своїм змістом».
Не плутати антитезу із порівнянням. У першому випадку слова повинні бути протилежними за лексичним значенням.
Особливості антитези
Описані нижче властивості роблять антитезу важливим і часто використовуваним прийомом у літературі та риториці.
- Контрастність. Антитеза підкреслює відмінності між протилежними поняттями або ідеями, роблячи їх більш виразними.
- Симетрія. Часто антитеза використовує симетричну структуру, що робить порівняння більш помітним. Наприклад, “Вона любила світанок, він — сутінки”.
- Змістовна глибина. Антитеза допомагає глибше розкрити сенс ідеї або теми, оскільки протиставлення викликає рефлексію і глибше розуміння.
- Емоційний ефект. Використання антитези може посилювати емоційний вплив тексту, роблячи його більш захоплюючим і вражаючим.
- Риторичний прийом. Антитеза часто використовується в риторичних промовах і літературі для створення переконливих аргументів і посилення висловлених думок.
- Підкреслення. Антитеза допомагає підкреслити важливі ідеї або аспекти тексту, роблячи їх більш запам’ятовуваними для читача або слухача.
- Логічна структура. Антитеза може допомагати впорядковувати текст, створюючи логічні контрасти, що полегшує розуміння та сприйняття інформації.
Приклади антитези в літературі
Зустріти антитези в літературі – фрази протиставлення – можна навіть у відомих казках:
- «Аліса в країні див». В творі є порівняння реального світу й вигаданого, що суперечить уявленням дівчинки й змушує постійно замислюватися над тим, що тут відбувається.
- «Хлопчик-зірка». Антитеза проглядається у рисах характеру головного героя. З одного боку він тихий, бідний хлопчина, але володіє магічними знаннями й може здійснювати чудеса.
- «Снігова королева». В казці добре описана боротьба добра й зла, порівняння Герди та маленької розбійниці, які були однакового зросту, але зовсім різні за поведінкою. Одна лагідна й тендітна, інша зухвала й нестримна. Тут протиставляються троянди й сніжинки, літо і зима, радість і байдужість, гаряче серце і холодна крижинка.
- Казка «Соловей». В казці порівнюється розкіш палацу та самотність пташки усередині цієї величі. Читач бачить два різні світи, що зійшлись у нерівному протистоянні.
Антитезу можна знайти в багатьох класичних літературних творах, ось ще кілька прикладів:
- Вільям Шекспір, “Ромео і Джульєтта”. У цій трагедії є багато прикладів антитези, зокрема відомий рядок “О ненависна любов, о люба ненависть!”.
- Чарльз Діккенс, “Повість про два міста”. Початковий рядок роману є прикладом антитези: “Це був найкращий час, це був найгірший час, століття мудрості, століття безумства, дні віри, дні безнадії, пора світла, пора темряви, весна надій, мороз відчаю, у нас все було попереду, у нас попереду нічого не було…”
Такі художні засоби, як антитеза в літературі – протиставлення, – допомагають глибше поринути у проблему казки, твору, замислитись над персонажами та їх діями. Позитивне й негативне ставлення впливає на характер читача, навчає гарним вчинкам.
Також радимо ознайомитися з матеріалом – “Що таке астероїд та звідки беруться астероїди – 20 цікавих фактів для дітей“
Відео пояснення антитези з прикладами
У відеоролику роз’яснюється роль антитези та наводяться приклади застосування цього художнього засобу.
Часті запитання
Де найчастіше можна зустріти антитезу в літературі?ʼ
Антитезу в літературі найчастіше можна зустріти у таких типах творів:
Поезія. Особливо в сонетах, ліриці та епічних поемах.
Драматургія. У п’єсах та трагедіях для створення сильного драматичного ефекту.
Романи. У романах для підкреслення контрастів між персонажами або ситуаціями.
Новели. У коротких оповіданнях для створення яскравих образів і підкреслення ключових ідей.
Притчі та байки. Для ілюстрації моральних уроків через контрастні образи.
Філософські твори. Для протиставлення різних ідей і концепцій.
Есе. У аналітичних та критичних есе для підсилення аргументів.
Ораторські промови. Для ефективного донесення думок і переконання аудиторії.
Журналістські статті. Для підкреслення контрастів між подіями або явищами.
Рекламні тексти. Для створення запам’ятовуваних слоганів і підкреслення переваг продуктів чи послуг.
В літературі антитезу найчастіше називають так: протилежність, протиставлення, контраст.
Контраст між персонажами, явищами, виявлення суперечностей та головної проблеми у творі, створення сатиричного та гумористичного відтінку висловлювань, надання контрастності та багатогранності сюжетним лініям.
Автор порталу Harni News
Експертка з психології Harni News, авторка матеріалів про побут і стосунки. Вероніка має багаторічний досвід у сфері психології, що дозволяє їй писати глибокі та практичні матеріали. Її статті охоплюють теми від поліпшення особистих стосунків до технік зниження стресу та підвищення якості життя. Завдяки її знанням та порадами, читачі можуть знайти шляхи до покращення свого емоційного стану та взаємин з оточуючими.