Що таке ІПН? Це досить часте питання. Індивідуальний податковий номер (ІПН), або Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) має вигляд унікального цифрового коду. Він потрібен кожному громадянину і використовується для обліку в податкових органах. Його отримують один раз на все життя. Код ніколи не змінюється. Після смерті особи цей номер анулюється і не передається іншій людині. Ми розкажемо, не тільки що таке ІПН, але й дамо відповіді на всі питання про нього.
Навіщо потрібен ІПН?
Ми вже знаємо, що таке ІПН, але для чого він потрібен звичайній людині? Індивідуальний податковий номер використовується у багатьох життєвих ситуаціях, наприклад:
- При працевлаштуванні. Роботодавець перераховує податки за вас, використовуючи ваш номер.
- Для підприємців. Податкова служба ідентифікує ваші платежі саме через цей номер.
- При відкритті банківського рахунку чи отриманні кредиту. Банки використовують ІПН для звітності.
- У випадках купівлі-продажу дорогих речей. Наприклад, якщо ви купуєте квартиру або автомобіль.
- Для отримання соціальних виплат. Пенсії, державна допомога або пільги оформлюються з використанням ІПН.
Як та де отримати ІПН?
Отримати ІПН можна особисто або через представника. Для цього потрібно звернутися до будь-якого відділення Державної податкової служби України. Це може бути відділення за місцем проживання, або ні. А що робити тим, хто перебуває за кордоном? Можна звернутися до консульства, там обов’язково допоможуть. Ще можна надіслати документи поштою. Надсилайте їх на адресу Державної податкової служби України.
![Що таке ІПН де отримати](https://harni.news/wp-content/uploads/2025/01/shcho-take-ipn_-1030x579.webp)
Чудова можливість – подати документи через портал iGov. Тут також можна подати заяву на отримання ІПН. Головні переваги – немає черг та бюрократичної тяганини.
Видача ІПН не коштує грошей. Це безкоштовна послуга для всіх громадян, незалежно від віку чи статусу (резидент або нерезидент).
В Податковій вам пояснять що таке ІПН та запропонують подати заяву на його отримання. Для цього заповніть облікову картку фізичної особи (форма № 1ДР). Це і є ваша заява на реєстрацію в державному реєстрі. Подайте цю картку разом із документами, що посвідчують вашу особу. Які документи потрібні?
Для дорослих громадян України:
- Паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
- Облікова картка (форма № 1ДР).
Для дітей:
- Свідоцтво про народження.
- Паспорт одного з батьків.
- Облікова картка.
Для іноземців:
- Паспорт або інший документ, що підтверджує особу.
- Облікова картка.
Для подачі поштою з-за кордону:
- Облікова картка відповідно до форми № 1ДР, підписана і завірена місцевим дипломатичним представництвом.
- Ксерокопія паспорта з чітким зображення документа.
Якщо який-небудь з документів виданий не українською мовою, до нього необхідно додати:
- Завірений в установленому законодавством порядку перекладу на українську (після пред’явлення повертається);
- Копію перекладу.
Скільки часу займає видача ІПН?
Зазвичай номер видають протягом трьох робочих днів після звернення. Термін може збільшитися до п’яти днів. Так буває, якщо ви подаєте документи через представника. Також більше часу знадобиться, якщо ви подали документи далеко від місця реєстрації. У разі виявлення помилок у поданих документах процес може тривати до 10 днів.
![Що таке ІПН платника](https://harni.news/wp-content/uploads/2025/01/shcho-take-ipn-1030x579.webp)
Як відновити втрачений або пошкоджений ІПН?
Громадяни часто до кінця не розуміють, що таке ІПН. Вони думають, що це така довідка. Тому не бережуть документ. Вважають, що його беруть кожен раз новий при потребі. А що таке ІПН насправді? Це документ, який отримують раз на все життя. Якщо його загубити чи втратити, прийдеться брати дублікат.
Картка платника податків загубилася? Чи пошкодилася? Її можна відновити. Для цього потрібно подати заяву до найближчого відділення податкової служби. Послуга з відновлення картки також безкоштовна.
При оформленні дубліката необхідно надати копію паспорта. Дублікат матиме позначку “ДУБЛІКАТ”, але номер залишиться незмінним.
Чи можна відмовитися від ІПН?
Знаючи що таке ІПН, важко повірити. що можна обійтися і без нього. Але відмовитися від отримання податкового номера можна. Єдина причина для відмови – релігійні переконання. У Замість ІПН використовуватимуться серія та номер вашого паспорта. Для цього необхідно звернутися до податкової. Там подайте спеціальну заяву та отримайте відповідний штамп у паспорті.
Пам’ятайте – відсутність податкового номера може ускладнити оформлення фінансових операцій або доступ до певних послуг.
Як отримати ідентифікаційний код – відео
Щоб більше дізнатися про те, що таке ІПН та як його отримати, перегляньте відео:
Висновки
ІПН – це обов’язковий документ для кожного платника податків. А ще це ключ до багатьох фінансових операцій, соціальних виплат і правових відносин. Його оформлення – простий і безкоштовний процес. Його можна виконати як офлайн, так і онлайн. Тому вчасно розберіться, що таке ІПН та оформіть його. Дбайте про збереження картки платника податків, а у разі потреби не вагайтеся звернутися до податкової для отримання консультацій чи послуг.
Відповіді на часті запитання про те, що таке ІПН
Це індивідуальний податковий номер, який ідентифікує платника податків. Зазвичай він зазначений на картці платника податків або в документах, пов’язаних із податковими операціями.
Його можна отримати у місцевій податковій службі, через портал державних послуг або в консульстві за кордоном.
Перші 7 цифр податкового номеру юридичної особи збігаються з відповідними цифрами ЄДРПОУ.
Автор порталу Harni News
Головна редакторка Harni News, що має багаторічний досвід у копірайтингу та створенні контенту. Вона відповідальна за якість та унікальність матеріалів на порталі, керує процесом створення контенту і розвитком редакції. Під її керівництвом редакція Harni News стала прикладом високих стандартів у журналістиці, пропонуючи читачам актуальні та цікаві матеріали. Анастасія завжди прагне до інновацій, впроваджуючи нові підходи до написання та подачі інформації.