Братство тарасівців – одна небагатьох відомих у наш час таємних політичних організацій, що виникли на українських землях в кінці 19 століття. Засноване воно було 1891 року в Харкові, та об’єднало молодих українських патріотів, що прагнули поширювати ідеї Тараса Григоровича Шевченка та боротися за національне самовизначення українців та незалежність України.
Читайте іншу нашу статтю: Що собою являла Люблінська унія? Роки, причини та наслідки
Як було засноване Братства тарасівців
Вперше ідея створення такої організації виникла у групи харківських студентів в 1891 році під час відвідування могили Тараса Шевченка в Каневі. Саме вони стали засновниками компанії та її натхненниками:
- Михайло Базькевич (Баськевич) – головний ініціатор створення Братства, а ще майбутній український письменник та громадський діяч.
- Микола Байздренко – активний учасник українського національного руху, згодом відомий адвокат та політик.
- Віталій Боровик – український письменник, публіцист та перекладач.
- Іван Липа – видатний український політик, публіцист та економіст.
Юні романтики, об’єднані спільними прагненнями та вірою в майбутнє України надихнулися ідеями Шевченка, та таємно заснували Братство тарасівців. Вони навіть дали клятву на могилі Кобзаря. Початок, схожий на звичайну дитячу гру переріс у серйозний патріотичний просвітницький проєкт.
Братство тарасівців – ідеологія та мета
Тарасівці, гарячі серця, вірили в можливість побудови вільної та самостійної України, де пануватимуть рівність та братерство. Їх світогляд ґрунтувався на трохи утопічних ідеях, що запалили немало сердець – ідеях національного відродження та соціальної справедливості для всіх.
Братство тарасівців розробило власну програму, що містила такі ключові пункти:
- Здобуття Україною національної самостійності.
- Об’єднання всіх українських земель в єдину державу.
- Розвиток української мови та культури.
- Запровадження демократичних свобод та соціальної справедливості.
- Поширення освіти та знань серед українського народу.
Дуже значну роль в ідеології Братства відігравали ідеї Тараса Шевченка. Його прагнення до волі та до побудови демократичного суспільства стали натхненням для братчиків.
Братство тарасівців – діяльність
Якщо оцінювати, що зробило Братство тарасівців, через призму сьогодення, може здатися, що зроблено було надто мало. Дійсно, вони не організували революції, не розвалили імперії, не зробили нічного радикального з сучасної точки зору. Але їх ідеї для часу, в котрий були висловлені, були надзвичайно новаторськими, а дії – ризикованими.
Усю діяльність можна умовно поділити 2 основних напрямки:
- Агітація – розповсюдження нелегальної літератури, організація політичних гуртків, проведення лекцій та бесід з народом.
- Культурно-просвітня робота – української літератури та музики, вивчення та популяризація культури.
Братство тарасівців: роки існування, причини припинення діяльності
Тарасівці стали однією з найвідоміших таємних політичних організацій в історії України. Достеменно не відомо, скільки часу діяло товариство, вважається, що протягом кількох років – з 1891 до 1893 рр., інші дослідники кажуть що робота не припинялася до 1902 року. За цей час організація суттєво розширила свою мережу і навіть отримала деякий вплив серед української інтелігенції та селянства.
Братство тарасівців так і не змогло сформувати якусь конкретну програму дій. Всі вони погоджувалися, що українська нація існує та заслуговує на власну ідентичність і права. Але які саме? Право мати власну країну чи автономію у складі федерації? Як добитися реалізації своїх прав? Поступово активна діяльність затухала. Серед основних причин:
- Репресії з боку влади. В тогочасній Російській імперії жорстоко карали за навіть натяки на можливу незалежність України чи існування окремого українського народу. В такій ситуації Братство тарасівців відразу привернуло увагу поліції, почалися арешти та переслідування учасників.
- Внутрішні розбіжності. Попри те, що цілі у братчиків були дуже схожі. методі їх досягнення пропонувалися різні. Хтось підтримував виключно законні способи, хтось був готовий до радикальних кроків. Єдність всередині організації слабшала, ефективність знижувалася.
- Фінансові труднощі. Братство тарасівців здебільшого фінансували однодумці-благодійники своїми пожертвами. Звичайно таке фінансування не було достатнім та регулярним.
Братство тарасівців в своїй діяльності стикнулося з безліччю перешкод. Поступово, під величезним тиском, воно припинило свою діяльність.
Братство тарасівців та його роль – відео
Щоб більше взнати про Братство тарасівців та про його роль у формуванні української національної самосвідомості та наступного політичного життя дивіться відео:
Висновки
Тогочасна Російська імперія була дуже поганим місцем для будь-яких проявів націоналізму, окрім великоруського шовінізму. Братство тарасівців після переслідувань учасників змушене було припинити діяльність. Але його ідеї лягли в основу багатьох пізніших політичних рухів та партій.
Відповіді на часті запитання про Братство тарасівців
Братство тарасівців було засноване в 1891 році групою молодих українських інтелігентів, серед яких були Михайло Базькевич (Баськевич), Микола Байздренко, Віталій Боровик, Іван Липа.
Основні цілі та завдання Братства включали:
– Захист прав українського народу;
– Пропаганда української культури, мови та літератури;
– Видавнича та просвітницька діяльність українською мовою.
Братство тарасівців зазвичай використовувало такі методи:
– Проведення лекцій та просвітницьких заходів;
– Видання книг, брошур і газет українською мовою.
Братство тарасівців існувало дуже недовго. Вся його діяльність з сучасної точки зору може здатися незначною та відірваною від практичного змісту. Але вони заклали основу для більшості майбутніх українських політичних рухів.
Автор порталу Harni News
Головна редакторка Harni News, що має багаторічний досвід у копірайтингу та створенні контенту. Вона відповідальна за якість та унікальність матеріалів на порталі, керує процесом створення контенту і розвитком редакції. Під її керівництвом редакція Harni News стала прикладом високих стандартів у журналістиці, пропонуючи читачам актуальні та цікаві матеріали. Анастасія завжди прагне до інновацій, впроваджуючи нові підходи до написання та подачі інформації.